NASZA DRUŻYNA

181 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Koniczynka”
im. Powstańców Wielkopolskich
w Zespole Szkół Integracyjnych w Inowrocławiu
Historię harcerskich korzeni w naszej szkole, która wówczas nosiła nazwę Szkoła Podstawowa nr 15 im. Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu można by zacząć opisywać od lat 80-tych XX wieku, kiedy to prężnie działał Szczep Harcerski im. Powstańców Wielkopolskich, którego komendantką była dh hm Elżbieta Siekierska. W Szczepie działały drużyny zuchowe; od numeru 167 do numeru 180, drużyny harcerskie: 181 do 186 numeru. Instruktorów w ZHP przy Szkole Podstawowej nr 15 w tym okresie było 18. Po tym jak dh Komendantka Szczepu przeszła na zasłużoną emeryturę, harcerska przygoda została zawieszona na kilka lat...
Rok 2011 …
był rokiem przemyśleń i próby, zbierania informacji i harcerskich pamiątek. Pod koniec 2011 roku, ponownie rozpoczyna się harcerska przygoda już w Zespole Szkół Integracyjnych im. Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu. Po wielu cennych radach i wskazówkach starszych i doświadczonych druhów następuje reaktywacja szkolnej harcerskiej drużyny.
Rok 2011...
7 października 2011 r. za zgodą naszej Pani Dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych im. Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu Pani Alicji Mielcarek, rozkazem Komendantki Hufca-Inowrocław działalność swą rozpoczyna 181 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Koniczynka” im. Powstańców Wielkopolskich, skład której stanowią uczniowie ze szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Nasza szkolna drużyna swoje fundamenty opiera na poszanowaniu Ojczyzny, tradycji i drugiego człowieka.

181 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Koniczynka” im. Powstańców Wielkopolskich pierwszą zbiórkę miała 7 paziernika 2011 r..  W szybkim tempie szeregi nasze zaczęły się powiększać i formować w 4 zastępy. Zastępy tworzą harcerki i harcerze. Kolejnym etapem w życiu naszej drużyny było zatwierdzenie drużynowego umundurowania oraz obrzędowości drużyny.

Motto naszej drużyny brzmi: „Harcerz wie, że trzeba zawsze wytrwać i przetrwać, by nareszcie zwyciężyć, a nie tracić nadziei i nie mówić przedwcześnie, że wszystko stracone.” gen. Józef Haller

Nazwa drużyny związana jest bezpośrednio z symbolem naszej szkoły, która jest szkołą integracyjną - to symbol czterolistnej koniczynki. Dla naszej drużyny to symbol wiary, nadziei szczęścia i miłości dla dzieci.

Barwy naszej drużyny to szare chusty- kolor szary, oznacza tajemnicę, to kolor, który symbolizuje człowieka w działaniu, który wie, że świetnie poradzi sobie z wyznaczonymi celami.

Każdą zbiórkę zaczynamy harcerską piosenką „Szara LILIJKA”  którą rozpoczynami, gdy zapłonie czwarta świeca. (jako symbol naszej SZKOLNEJ-INTEGRACYJNEJ czterolistnej koniczynki).

Na zakończenie  naszych zbiórek wiążemy krąg, śpiewamy „Bratnie słowo”. Drużynowe puszczają iskierkę, na słowo „czuwaj” rozwiązujemy krąg.

Jako szkolna, harcerska drużyna prowadzimy działalność patriotyczną, integracyjną, ekologiczną i dbamy o środowisko. Nasze działania skierowane są ku poszanowaniu historii, integracji i przyrody.  W naszej drużynie największy nacisk kładziemy na integrację i pomoc naszym kolegom z niepełnosprawnością.

Ogromną radość, z przeżytych i niezapomnianych chwil z życia drużyny, wspaniałe harcerskie imprezy i manewry budzą  uśmiech widniejący na twarzy i błysk w oczach młodych harcerzy.

Dlatego warto spotykać się, działać, rozmawiać, dlatego warto być harcerskim wychowawcą tak wspaniałej młodzieży.
Harcerz…to brzmi dumnie.
Czuwaj!
dh Magda i dh Ewa.

Szczególne Podziękowania składamy
dh hm Elżbieta Siekierska
za przybliżenie nam historii i udostępnienie materiałow
z działaności pierwszych harcerkch drużyn w naszej szkole.
 
Dla rodziców
Drodzy Rodzice!
 
Na naszej  stronie umieszczone zostały  najważniejsze informacje dla Państwa dotyczące życia drużyny. W przypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z drużynową Magdaleną Szczepaniak.

Dlaczego warto by Państwa dziecko zostało członkiem drużyny harcerskiej?
- dzieci uczą się zawsze czegoś nowego, co w przyszłości im się przyda
- dzieci spędzają czas w gronie swoich rówieśników
- dzieci nie nudzą się i zawsze robią coś pozytywnego
- dzieciom towarzyszy metoda harcerska, która ma już ponad 100 lat i działa bez zarzutu
- zbiórki harcerskie, to jeden z niewielu typów zajęć pozalekcyjnych, którym towarzyszy element wychowawczy
- instruktorzy ZHP wspierają rodziców i szkołę w wychowaniu dzieci
- ZHP jest organizacją wspieraną przez MEN
- harcerstwo wpaja pozytywne ideały od najmłodszych lat
- ponadto harcerz należący do drużyny harcerskiej i aktywnie w niej działający otrzyma dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół; gimnazjalnych i średnich  oraz wpis na świadectwie szkolnym.

Zgoda rodziców

Wszyscy harcerze, aby mogli uczestniczyć w zbiórkach, muszą dostarczyć drużynowemu wypełnioną i podpisaną .zgodę rodziców/opiekunów Jest to niezbędne, by Państwa dziecko mogło zostać pełnoprawnym członkiem drużyny. Na druku zgody znajduje się również miejsce do wypełnienia danymi osobowymi Państwa i dziecka. Dane osobowe są przechowywane zgodnie z odpowiednią ustawą i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania drużyny. Prosimy by zgody na uczestnictwo w zbiórkach drużyny przynosić na gotowych drukach (dostępnych  u drużynowego).
Każdy udział dziecka w biwaku lub innej imprezie harcerskiej, podczas której drużyna korzysta z jakiegokolwiek środka transportu (autobus, autokar, pociąg itd.), musi być również poprzedzony Państwa zgodą. Taką zgodę należy dostarczyć nie później niż na zbiórkę tydzień przed wyjazdem.

Nasze zbiórki.

Podczas zbiórek dzieci uczą się ważnych dla każdego harcerza (czyli dla przyszłego, świadomego obywatela) umiejętności: pierwsza pomoc, terenoznawstwo, Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie i wielu innych pojęć. Drużyna harcerska podczas roku szkolnego (harcerskiego) ma zaplanowane zbiórki z częstotliwością raz na 2 tygodnie lub częściej w zależności od planowanych akcji harcerskich: informacje o zbiórkach.
Dzieci podczas zbiórek i innych imprez biorą udział w zajęciach odpowiednich dla swojego wieku, prowadzonych metodą harcerską. Wszystkie zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, a dzieci spędzają je na zabawie w gronie rówieśników.
Zgodnie z harmonogramem Hufca Inowrocław drużyna bierze udział w biwaku (wyjeździe) harcerskim, informacje o najbliższym biwaku znajdują się także na szkolnej gazetce harcerskiej. Prócz biwaków odbywają się różne imprezy harcerskie. Większość z nich organizowana jest przez Hufiec Inowrocław.

Przyjęcie do drużyny.

Każdy pełnoprawny członek drużyny musi przejść obrzęd przyjęcia do drużyny. Jest to podniosła dla drużyny chwila, bo zyskuje ona nowych członków.
Mundury harcerskie
Każdy pełnoprawny członek drużyny  może sobie kupić mundur harcerski. Kupowanie go przed obrzędem przyjęcia do drużyny nie jest zalecane (dzieci nie zawsze są zdecydowane na uczestnictwo w zbiórkach).
Nasz mundur, to:
Dla dziewczyn: Czarny beret (ze srebrną lilijką), koszula mundurowa szara (ze srebrną lilijką w miejscu Krzyża harcerskiego, a po przyrzeczeniu Krzyż harcerski), szara chusta (kolor zgodny z kolorem chust innych członków drużyny), zielona naszywka hufca na lewym ramieniu (można ją kupić tylko u drużynowego), czarny pasek harcerski, spódnica mundurowa, szara koszulka,  zwykłe ciemne buty (pełne półbuty), getry i szare wywijki.
Dla chłopców: Czarny beret (ze srebrną lilijką), koszula mundurowa zielona (ze srebrną lilijką w miejscu Krzyża harcerskiego, a po przyrzeczeniu Krzyż harcerski), szara chusta (kolor zgodny z kolorem chust innych członków drużyny), zielona naszywka hufca na lewym ramieniu (można ją kupić tylko u drużynowego), czarny pasek harcerski, zielone bojówki, mogą być również zwykłe ciemne-jednolite spodnie), szara koszulka, zwykłe ciemne buty (pełne półbuty,).

Biwaki, obozy i inne imprezy harcerskie.

O wszystkich imprezach harcerskich (takich jak: biwaki, obozy, wycieczki itd.) informować będziemy Państwa na tej stronie,
JAK I WRĘCZAJĄC DZIECKU PISEMNE INFORMACJE - poprzez Państwa dzieci.  Noclegi podczas imprez zawsze odbywają się w odpowiednim do tego miejscu. Dzieci przez cały czas są pod opieką osoby pełnoletniej i nigdy się nie nudzą. Każdy wyjazd na taką imprezę musi być poprzedzony Państwa Zgodą.

Składki.

Uczestnictwo w zbiórkach nie jest płatne, jednak pełnoprawni członkowie drużyny (po obrzędzie przyjęcia do drużyny) muszą opłacać składki członkowskie. Kwota, którą wszyscy członkowie ZHP opłacają miesięcznie, to tylko 4 zł. Najlepszym sposobem na płacenie składek jest opłata roczna (dzieci zawsze zapominają o składkach, więc lepiej zapłacić od razu całość – można też jednak wpłacać składki miesięcznie). Wpłaty przyjmuje drużynowy i przyboczny.
Po opłaceniu składki dziecko otrzyma pisemne potwierdzenie z podpisem drużynowego lub przybocznego.
Pieniądze ze składek przekazywane są w całości do Komendy Hufca Miasta Inowrocław,  która przekazuje ją do Komendy Chorągwi, a ta do Głównej Kwatery.

 

galeria: 
903.JPG
druzyna.jpg
druzyna2.jpg
884.JPG

Wydarzenia

sierpień 2019
pon.wt.śr.czw.pt.sob.nie.
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031