Wycieczka do Pomorskiego Muzeum Wojskowego

muzeum Dnia 28.04.2010 r. opiekunowie koła historycznego w ZSI, Beata Roszak i Tomasz Ciechanowski,zorganizowali dla uczniów - członków koła ,wycieczkę do Bydgoszczy. Celem wyjazdu , było poznanie zbiorów i zasobów muzealnych Pomorskiego Muzeum Wojskowego przy ul. Czerkawskiej. Po wejściu do budynku muzeum kupiliśmy bilety w kasie i przywitaliśmy się z przewodnikiem, emerytowanym żołnierzem zawodowym panem Wiśniewskim, który jak się okazało, jest rodowitym Inowrocławianinem.
Zwiedzanie rozpoczeliśmy od sali mieszczącej się na parterze, gdzie zgromadzono ciekawe prace malarskie o tematyce batalistycznej. Najciekawszym eksponatem dla uczniów w tej sali była kuchnia polowa z początku XX w, przeznaczona do zaprzęgu konnego. Następnie udaliśmy się na I piętro, gdzie ekspozycja była najciekawsza. Obejrzeliśmy bogaty zbiór umundurowania żołnierskiego od czasów Księstwa Warszawskiego poprzez powstania narodowe, II wojnę światową do współczesnych, w których żołnierze biorą udział w misjach pokojowych. Kilka gablot poświęcono odznaczeniom wojskowym i państwowym. Szczególnie cenna gablota jest poświęcona krzyżowi zasługi: Virtuti Militari, który zmieniał swój wygląd poprzez kolejne okresy dziejowe naszego państwa. Zgromadzono także dużą ilość broni ręcznej od szabli i mieczy po karabiny, pistolety i broń automatyczną.
Ekspozycja znajduje się także na zewnątrz budynku. Zobaczyliśmy różnego rodzaju działa przeciw lotnicze, armaty i czołgi, których używano podczas II wojny światowej.
Uczniowie bardzo interesowali się ekspozycją, pytali o szczegóły dotyczące broni, a także o misje pokojowe w których biorą udział polscy żołnierze. Na koniec uczniowie mogli kupić drobne upominki(pocztówki, odznaczenia, broszury )poświęcone ekspozycji muzeum.
Ponieważ po wyjściu z muzeum wszyscy byli bardzo głodni, naszą wycieczkę zakończyliśmy w restauracji Mc"Donalds. Najedzeni i w dobrych humorach wróciliśmy do Inowrocławia.
galeria: 
DSC_0160(1).jpg
DSC_0741(1).jpg

Wydarzenia

maj 2019
pon.wt.śr.czw.pt.sob.nie.
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031